Tło Sudety

Góry Stołowe - niezwykłe formacje skalne

19.10.2015

Góry Stołowe są niezwykle fascynującym miejscem dla wszystkich miłośników pieszych wycieczek i kontaktu z przyrodą. Można tu również liczyć na wiele atrakcji wspinaczkowych, a zimą skorzystać z narciarskich tras biegowych. Park Narodowy Gór Stołowych to nie tylko dobra infrastruktura turystyczna i mnogość szlaków pieszych i rowerowych, ale także fantastyczne formacje skalne i ciekawe labirynty, które można przemierzyć. Góry Stołowe to bowiem jedyne w Europie góry płytowe, a to czyni z nich miejsce warte bliższego poznania.

Szczeliniec Wielki, tworzący jeden masyw ze Szczelińcem Małym, to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polskich. Z tzw. Fotela Pradziada, czyli ogromnej skały w najwyższym punkcie Szczelińca, rozciąga się rozległy widok na Sudety- podziwiał go nawet Goethe.

Masyw ten zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej rzeźbie - z daleka przypomina gigantyczne stoły o wyraźnie spłaszczonych wierzchołkach i stromych zboczach. Zbudowany jest z poziomych warstwa piaskowca, margli, wapieni. Na skutek kolejnych wypiętrzeń i następujących po nich zrównań oraz erozji spowodowanej wiatrem i opadami w Górach Stołowych utworzyły się trzy poziomy skał: pierwszy na wysokości około 900 metrów, drugi od 500 do 800 i najniższy na 400 metrach. Jednak tym, co w największej mierze przyciąga tutaj turystów i stanowi najbardziej charakterystyczny rys tych okolic, jest mnogość interesujących form skalnych.

Atrakcją gór stołowych jest bez wątpienia skalne miasto, na szczycie Szczelińca z ciekawymi układami skał, nazwanymi Wielbłąd, Mamut, Słoń czy Sowa. Korytarze Piekiełko, i Diabelska Kuchnia tchną tajemnicą, a skały o bardzo romantycznych nazwach Kołyska Księżniczki Emilki i Serce Duch Gór natura tak poukładała, że dają się poruszyć pomimo sporych rozmiarów. Niecodziennych wrażeń dostarczy też wyprawa w kamienne labirynty – Błędne Skały - znajdujące się w masywie Skalniaka, gdzie największą atrakcję stanowi przeciskanie się wąskimi, skalnymi korytarzami. Równie interesujące formacje zobaczymy w miejscach nieco mniej popularnych wśród turystów: Skalne Grzyby, Radkowskie Skały, Skałki Łężyckie przypominające krajobraz sawanny czy Skały Puchacza są warte obejrzenia. Uroku wędrówkom dodaje porastający zbocza las świerkowy i liczne punkty widokowe.

Dzięki intensywnemu procesowi wietrzenia piaskowca możemy dziś podziwiać w Górach Stołowych wiele różnorodnych form skalnych, takich jak szczeliny, wąwozy, pojedyncze skałki o wyjątkowych kształtach. Udając się na wycieczkę w te rejony nie zapominajmy o zabraniu ciepłej odzieży-gdy zagłębimy się w skalne przejścia, odczujemy w pełni tutejszy mikroklimat, wilgotniejszy i chłodniejszy niż na otwartej przestrzeni.

5.0/5

Liczba ocen: 1

Dane kontaktowe

: Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój

: www.pngs.com.pl

Miejsca w pobliżu

Szczeliniec Wielki - Park Narodowy Gór Stołowych

Kategoria: Szczyty i doliny

Najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór...

Szczeliniec Mały - Park Narodowy Gór Stołowych

Kategoria: Jaskinie i formy skalne

Szczeliniec Mały to szczyt w Górach Stołowych, tworzący wraz z przylegającym do niego od...

Zalew Radkowski - Radków

Kategoria: Baseny, kąpieliska i plaże

Zalew Radkowski – kąpielisko z widokiem na Góry Stołowe Zalew Radkowski to...

Błędne Skały - Park Narodowy Gór Stołowych

Kategoria: Jaskinie i formy skalne

Jest to niepowtarzalny labirynt skalny obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.)....