Tło Sudety

Sudety

Artykuły

Przejdź na mapę

Szlak Zamków Piastowskich

18.03.2017

Dolny Śląsk jest krainą tak piękną i różnorodną, że na jej dokładne poznanie trzeba by przeznaczyć niejeden urlop. Większość z nas wybiera zatem to, co najcenniejsze. Sudeckie szczyty i historyczne miasta z pięknymi starówkami to najpopularniejsze zakątki Dolnego Śląska. Ci, którzy lubią średniowieczną architekturę, historię oraz legendy i mroczne opowieści o duchach, koniecznie powinni w swych turystycznych planach uwzględnić podróż Szlakiem Zamków Piastowskich. To świetna wycieczka na 2-3 dni, w czasie której (pieszo lub rowerem) można dotrzeć do najciekawszych zamków znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego.

Ciekawych obiektów jest tu wiele. Jednym z najciekawszych jest zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Swego czasu była to jedna z najważniejszych warowni Dolnego Śląska, dziś średniowieczne zamczysko z charakterystyczną wieżą jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Legendy o duchu Białej Damy oraz ukrytych w zamkowych lochach w czasie wojny skarbach dodają uroku tej kamiennej budowli i ściągają tu tłumy miłośników tajemnic.

Najcenniejszym obiektem, który również ma własne tajemnice, jest potężny zamek Książ w okolicy Wałbrzycha. Jego początki przypadają na wiek XIII, jednak w późniejszym okresie został on rozbudowany. W efekcie licznych prac zmienił swój charakter ze średniowiecznej warowni w piękną rezydencję magnacką otoczoną ogrodami. Przez 400 lat panami na tym zamku byli Hochbergowie, którym budowla zawdzięcza swój obecny wygląd. Liczne wieże, palmiarnia i tarasy, a przede wszystkim tajemnicze lochy i mroczne dzieje zamku w okresie II wojny światowej nadają temu miejscu wyjątkowy klimat.

Typowo piastowską warownię można ujrzeć do dziś w Bolkowie. Ten zamek, wzniesiony na stromym wzgórzu, pełnił ważną rolę. Był nie tylko budowlą obronną, ale również książęcym skarbem. Podania o ukrytych tu bogactwach do dnia dzisiejszego przyciągają tu wielu poszukiwaczy skarbów. Zamek jest też miejscem organizacji ważnej imprezy. To Castle Party, czyli lipcowy festiwal muzyki gotyckiej. Inną atrakcją są urządzane na zamku turnieje rycerskie i inne imprezy o charakterze historycznym.

Wędrując po Dolnym Śląski warto zatrzymać się również przy zamku Grodziec. Tu przebywała św. Jadwiga ze swym mężem – Henrykiem Brodatym. To właśnie z polecenia tego księcia powstała tutejsza warownia, która aż do potopu szwedzkiego była uważana za jedną z piękniejszych budowli gotycko – renesansowych w tej części Polski.

Szlak Zamków Piastowskich