Dolny Śląsk jest krainą tak piękną i różnorodną, że na jej dokładne poznanie trzeba by przeznaczyć niejeden urlop. Większość z nas wybiera zatem to, co najcenniejsze. Sudeckie szczyty i historyczne miasta z pięknymi starówkami to najpopularniejsze zakątki Dolnego...
Sudety – stare i piękne góry, urzekają turystów od lat swym pięknem i bogactwem atrakcji. Najbardziej znane grupy górskie w Sudetach to oczywiście najwyższe i świetnie zagospodarowane pod względem turystycznym Karkonosze, jednak i inne pasma mają wiele do...
Są średnim pasmem górskim, położonym na terenie trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Góry cechują się stromymi stokami, łagodnymi szczytami i grzbietami. Na Sudety składają się m.in.: Góry Sowie i Góry Stołowe. Występują różne typy krajobrazów i form terenu. Większość pasm rozciąga się w kierunku północno-zachodnim i południowo-wschodnim. Przeważają tutaj gleby górskie, bielice, gleby brunatne i czarnoziemy. W kotlinach Sudetów występują lessy i utwory lessopodobne.
Typowo górski klimat (chłodny i wilgotny) jest kształtowany przez morskie masy powietrza. Występują tu typowe piętra klimatyczne. Odra, Morawa i Łaba to najważniejsze rzeki wypływające z Sudetów. Sudety cechują się dużym zalesieniem, ale ciągły postęp urbanizacji i uprzemysłowienia doprowadził do wycięcia i uszkodzenia znacznej liczby drzew. Mimo wszystko, krajobraz wciąż jest tu bardzo malowniczy. Występuje tutaj zdumiewające bogactwo natury, mimo dużego uprzemysłowienia. Liczne parki narodowe, krajobrazowe oraz rezerwaty przyciągają wielu turystów nie tylko z Polski. Dzięki działaniom człowieka w czasach nowożytnych, świat fauny uległ dużym przeobrażeniom. Wytępiono wiele gatunków zwierząt, wybito m.in. niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki. Mimo wszystko świat fauny Sudetów jest bardzo bogaty.
Oprócz walorów przyrodniczych zwiedzać można również liczne zabytki, takie jak np.: pałace w Maciejowcu, Mysłakowicach, Bukowcu, Wojanowie, zamki w Chojniku, Świeciu, Bolkowie, Gryfie, Sokolcu, Niesytnie, wieże w Siedlęcinie i Prudniku. Wiele informacji o Sudetach można czerpać odwiedzając liczne muzea. Wystawy i ekspozycje dotyczą różnych dziedzin. Do dyspozycji turystów jest Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Zwiedzający spragnieni obcowania z naturą powinni wybrać się do Karkonoskiego Parku Narodowego. Niewątpliwą atrakcją może być również Jaskinia Niedźwiedzia, Biały Jar, Błędne Skały, Jaskinia Radochowska, Wielki Staw, Polana Jakuszycka, Śnieżne Kotły, Organy Wielisławskie, Stóg Izerski, Góry Sokole, Kotły Małego i Wielkiego Stawu, Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Podgórnej, Wodospad Szklarki, Śnieżka oraz liczne rezerwaty przyrody.
W Jakuszycach „coś dla siebie” znajdą zwolennicy sportów zimowych. Jest tutaj trasa biegowa do uprawiania narciarstwa. Natomiast w Górach Sowich znajduje się sieć korytarzy pohitlerowskich, gdzie można zgłębić wiedzę na temat drugiej wojny światowej.
Sudety wyróżniają się doskonale rozbudowaną bazą noclegową. Turyści mogą korzystać z usług hotelarskich na najwyższym poziomie. Dodatkową atrakcją jest malownicza architektura i położenie. Latem ceny miejsc hotelowym są znacznie mniejsze niż w okresie zimowym.