Tło Sudety

Sudety

Artykuły

Przejdź na mapę oferta kontakt

Góry Sowie i tajemnice przeszłości

18.03.2017

Sudety znane są z licznych i ciekawych pasm górskich. Jednym z chętniej odwiedzanych są tu Góry Sowie, znane z licznych podziemnych budowli tworzonych przez nazistów w latach II wojny światowej. Te tajemnicze podziemia i związane z nimi zagadki historyczne są główną przyczyną popularności Gór Sowich. Góry te słyną również z bardziej tradycyjnych atrakcji, czyli pięknej przyrody i atrakcyjnych widoków. Wieże widokowe, jak ta znajdująca się na Wielkiej Sowie, ułatwiają turystom podziwianie górskich panoram.


Góry Sowie położone są pomiędzy Górami Bardzkimi i Górami Wałbrzyskimi. Ich najwyższym szczytem jest licząca 1015 m. n.p.m. Wielka Sowa z ciekawą wieżą widokową z 1906 roku. Największą atrakcją przyrodniczą w tym pasmie górskim są muflony, czyli przodkowie popularnej owcy domowej. Skąd się tu wzięły muflony? Ich stado zostało sprowadzone z Korsyki na tereny Sudetów w początkach XX wieku.

Niemieckie podziemia, muflony i wieża widokowa to jeszcze nie wszystkie atrakcje Gór Sowich. Warto zobaczyć tutaj również twierdzę w Srebrnej Górze, zbudowaną w latach 1765-1777 z rozkazu pruskiego władcy Fryderyka II. O jej atrakcyjności decyduje przede wszystkim jej rozmiar – to największa twierdza górska w Europie. Innym ciekawym zabytkiem w tej części Sudetów jest gotycki zamek Grodno z przełomu XIII i XIV wieku.